Haberler

“Üniversite-Sanayi Buluşması” Etkinliği Düzenlendi

Üniversitemiz tarafından ulusal ve uluslararası proje imkânlarının, yenilikçi ve yerli üretimin, sektörlerin rekabet güçlerinin artırılması amacıyla “Üniversite-Sanayi Buluşması” etkinliği düzenlendi. Mühendislik Fakültesi Şehit Aydın Çopur Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan,  Vali Yardımcısı Emin Alıcı, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Danacı, Kırıkkale Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, Kırıkkale Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Temsilcisi Prof. Dr. Recep Çalın, akademisyenler ve Kırıkkale’li sanayiciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Temsilcisi Prof. Dr. Recep Çalın yaptı. Prof. Dr. Çalın, “Uzun bir dönemdir bu konu üzerine çalışmalar yapıyoruz. Buradaki amacımız, Kırıkkale’mizin ulusal ve uluslararası desteklerden hakkı olan miktarda istifade etmesini sağlamak; dolayısıyla ARGE çalışmalarında sanayicilerimizi üniversite ile buluşturmak” dedi.

Hep Birlikte Mücadele Edeceğiz

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın, “Sanayi alanında yerel üretim ve ulusal sektör anlamında gereken desteklerden yararlanmak için hep birlikte ciddi anlamda mücadele etmeliyiz. Çağımız artık bilgi çağı, bu bilgi de hemen yanı başımızda bulunan üniversitemizde üretilmektedir. Üniversitemizdeki bu bilgi birikimini sanayi içerisinde tecrübeye dökerek, hem şehrimiz hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlayıcı işler gerçekleştireceğiz. Üniversitedeki bu bilgileri fırsat bilerek, bilgilerle kendimize atılım sağlamalıyız” dedi.

Üniversite İşbirliği İle Güzel Yerlere Geleceğiz

Üniversitenin esnafla diyalog halinde olması gerektiğini söyleyen Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli  “Gelişen teknolojiye her zaman ayak uydurmamız gerekir. Oto sanayi emektarlarımızın teknolojiye uyum-eğitimlerine ihtiyacı var. Esnafımızın müşteri ilişkileri eğitimine ihtiyacı var. Bu konuda Üniversitemizin katkıları olacağına eminim. Ben ekonomiye ve esnaflarımıza, sanayicimize katkı sağlayacak bu çalışmayı sonuna kadar destekliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Sanayide Tecrübe Kazanarak Ortaya Güzel Malzemeler Çıkacak

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, “Biz sanayiciler kendi kabuğumuzda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bizlere bilgi alanında da katkı sağlayacak olan bu işbirliği, sanayicilerimizin ufkunu daha da açacaktır. Burada üretilecek olan bilgi birikimleri de, sanayide tecrübe kazanarak ortaya güzel malzemeler çıkacaktır. Biz üniversitemiz ile ortak hareket ederek bu işbirliğinin daha da gelişmesini sağlayacağız. Bu gelişmeleri de sahaya yansıtacağız” dedi.

Proje Şehrimize Hayırlı Olsun

Belediye Başkan Yardımcısı Halli Danacı, “Bu proje sanayi işbirliğinin ne kadar ciddi bir konu olduğunu bur kez daha gözler önüne sermektedir. Teorik ve pratik çalışmayı bir arada tutacak olan bu proje şehrimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Biz Sanayicimiz İçin Proje Üretmeye Hazırız

Şehirdeki bütün paydaşlarla en az bir proje yapacaklarını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan şunları söyledi: “4 ay önce göreve başladığımızda önümüzdeki yıllarda şunları yapacağız dedik. Sektörle proje bazlı çalışmalara gideceğimizi de söyledik. Ve hazırlamış olduğumuz bu proje kapsamında sanayicimizin içinde bulunduğu zorlu süreci en iyi şekilde atlatması, gelecekte de önemli çalışmalar gerçekleştirmesidir. 4 yıl boyunca yapacağımız faaliyetlerden biri de üniversitedeki 59 bölümün ilgili alanlarıyla, şehirdeki bütün paydaşlarıyla, en az birer proje yapmalarına başlayacağımızı söylemiştik. Planla, projeyi yap, parayı kap şeklinde proje hazırlayacağız. Şimdi diyoruz ki biz üniversite olarak hazırız. Kamuoyunun geliştirilmesi anlamında elimizden gelen çalışmayı yapmaya her zaman hazırız. Biz sanayicimiz için proje üretmeye hazırız.  Bizler üniversite olarak her zaman sanayicimizin de emrindeyiz. Burada ürettiğimiz bilgileri pratiğe dökerek, artık zaman kaybetmeden sahada oluşumlarını görmeliyiz”

KÜSİ Sektör Kurulunu Kurduk

Üniversitemizde KÜSİ Sektör Kurulu oluşturulduğunu duyuran Rektörümüz şunları söyledi: “KÜSİ sektör kurulu kuracağız demiştik Senatoda bunu kurduk. Rektör yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Başalan’ın başkanlığında ayda bir, bu kurul, toplanacak. Biz tüm işletmelerle kol kola girip birlikte proje üreteceğiz. Arzumuz şu, tüm firmalara dokunmak ve onların da bize dokunmasını istiyoruz”

Fuarlar Yeni Pazarların Yolunu Açıyor

Son olarak fuarların önemine dikkat çeken Rektörümüz, “Firmalarımızın kazancı şehrimizin kazancıdır. Fuarlar yeni bir şeyler görmenin yeni teknolojilere şahit olmanın yeni pazarların yolunu açıyor. Bununla ilgili çalışma yapmalıyız” dedi.