Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kırıkkale’yi Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” kapsamında Kırıkkale’ye geldi.

Bir dizi incelemelerde ve ziyaretlerde bulunmak üzere “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” kapsamında Kırıkkale’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eypark Dinlenme Tesisleri’nde Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve beraberindeki heyet ile karşılandı. Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Varank, daha sonra Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Alfa Solar Enerji Güney Fabrikası’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesi konuşma yapan Bakan Varank, Türkiye’nin dünyada 3. Büyük güneş paneli üreticisi konumunda olduğunun altını çizdi. Bakan Varank, “İnşallah hedefimiz önümüzdeki seneden itibaren dünya 2.’si olmak.” dedi. Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesinde güneş enerji paneli üreten bir fabrikanın ek binasının açılış törenine katılan Bakan Varank, kentte yapılan yatırımları yerinde gördüklerini ve ziyaret ettiklerini söyledi.

Açılışı yapılan güneş enerji paneli tesisinin önemli olduğunu belirten Varank, “Türkiye’de stratejik bir yatırımı bundan yıllar önce hayata geçirmiş bir firmamız. Gerçekten Kırıkkale’de bu işi hedefini alıp yatırım yapmasını ben çok önemli buluyorum. Bugün açılışını yaptığımız tesis, 750 megavat güneş panelini ilk etapta üretecek. Fabrikanın tamamlanmasıyla 1,5 gigavatlık bir kapasite oluşacak.” diye konuştu. Fabrikanın diğer bölümünde yaklaşık 500 megavatlık bir üretim olduğunu anlatan Varank, şunları kaydetti: “Türkiye şu anda dünyada 3. büyük güneş paneli üreticisi konumunda, yaklaşık 8 gigavatlık güneş paneli üretiyoruz. İnşallah hedefimiz önümüzdeki seneden itibaren dünya 2.’si olmak. Yakın zamanda Almanya’ya gittim. Rüzgar enerjisi kongresinde bir konuşma yaptım. Türkiye’nin kabiliyetlerini anlattım. Emin olun oraya gelen misafirler, biraz ağızları açık bir şekilde bizi dinlediler. Türkiye’nin rüzgardaki, güneşteki potansiyelini bilmiyorlar. Biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat… Bu mottoyla Türkiye’yi kalkındırmak için gayret ediyoruz. Burada da en büyük destekçimiz elbette özel sektör ve müteşebbislerimiz.”

Türkiye’de yatırımların artarak devam ettiğini vurgulayan Varank, Kırıkkale’de yüksek teknolojili bir tesisin kurdelesini keseceklerini, ROKETSAN ve MKE’nin Kırıkkale’de büyük bir yatırım yapacağını dile getirdi. Bakan Varank, Türkiye’nin bu tür yatırımlarla kalkındırılacağını anlatarak GES tesisi açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Bakan Varank, açılış sonrası Kırıkkale Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu ve kurum amirleri tarafından karşılanan Bakan Varank, Valilik Şeref Defteri’ni imzalamasının ardından Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, 26. Dönem Milletvekili Hikmet Ayar ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nu makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Valilik ziyaretinin ardından Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’yı ziyaret eden Bakan Varank, daha sonra Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve beraberindeki heyet ile birlikte esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

Esnaf ziyaretlerinin ardından 2022 yılı itibariyle temeli atılan ve kurulacak olan ROKETSAN’ın şantiye alanını yerinde inceleyen Bakan Varank’a, brifing verildi. Ziyaretlerine Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’yle devam eden Bakan Varank, burada 2020 yılında kurulan ORSAV Kırıkkale Şubesi’ni ziyaret ederek ilgili yetkililer tarafından fabrikanın faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra MKE A.Ş. Çelik Fabrikası içesinde 2021 yılında temeli atılan ve yüzde 75 oranında tamamlanan Serbest Dövme Çelik Tesisi’nin inşaatını yerinde inceleyen Bakan Varank, burada da kurulacak tesisin üretim kapasitesi hakkında bilgiler aldı.