Haberler

OSB önemli mesafeler kat etti

Kırıkkale Valisi Ali Kolat geçtiğimiz gün Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde ki (OSB) fabrikaları gezerek incelemelerde bulundu. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret eden Kolat, burada hem brifing aldı, hem de fabrikaları gezdi.

AYÇEKİRDEĞİ SICAKLARDAN ETKİLENDİ

Vali Ali Kolat geçtiğimiz gün Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer’i, SMMMO Başkanı Kürşat Gürtemel’i, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Cebeci’yi ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın’ı makamında ziyaret etti.

İlk olarak Ticaret Borsasını ziyaret eden Kolat, Başkan Harun Sümer’den Ticaret Borsa’sının çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Vali Kolat, bu yıl ayçekirdeğinin sıcaklardan etkilendiğini tam olgunlaşmadığını ve memleketi Malatya’da bulunan kayısı bahçesindeki kayısıların da etkilenerek büyümediğini söyledi.

150 BİN TON ÜRÜN KAYBI OLDU

Başkan Sümer, kuraklık ve doğal afet olmadığı zaman kentte 400 bin ton hububat üretildiğini, bunun 120 bin tonunu resmi kayıtlara göre toprak mahsulleri ofisinin aldığını, kalan kısmının ise tüccar faaliyeti gördüğünü, bir kısmının da tohum ve un yapımında kullanıldığını söyledi.

Bu yıl kuraklıktan dolayı üretimde yaklaşık 150 bin ton kaybın olduğunu belirten Sümer, “Kuraklıktan ve doğal afetten zaman zaman rakamlar düşebiliyor.

Bu yılki tahminlerimiz 250 bin ton civarında, yani yaklaşık 150 bin ton kaybımız var. Bunun 90 bin tonunu Toprak Mahsulleri Ofisine geçti, kalan 50-60 bin tonuyla tüccar faaliyetimiz oldu, 70-80 bin ton civarında da üreticinin elinde tohum ve ihtiyaçlar için kaldı” şeklinde konuştu.

KIRIKKALE’DE 12 BİN MÜKELLEF BULUNUYOR

Ticaret Borsası’nın ardından SMMMO’yu ziyaret eden Kolat, Oda Başkanı Kürşat Gürtemel’den faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

Sıcak bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette Kırıkkale’de 12 bin mükellefin olduğuna dikkat çeken Gürtemel, “Vergi dairesi ve mükelleflerimiz arasında bir köprü görevini üstleniyoruz.

Yeni ticaret kanunu iş yoğunluğumuzu bir hayli artırdı. Mevzuat değişikliklerinde mükelleflerimizi anında bilgilendiriyoruz” dedi. Vali Kolat, mutlak suretle mükelleflerin bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak çalışmalarından dolayı SMMMO yönetimini kutladı.

ESNAFLAR ÖNEMLİ

Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Cebeci’yi ziyaret eden Kolat, esnafların önemli olduğuna değindi. Esnafların kendi aralarında rekabet içerisinde olduğunu belirten Kolat, işini dürüst ve kaliteli yapan esnafların işini sürdürdüğünü ifade etti.

Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin 1954 yılında kurulduğunu ifade eden Kooperatif Başkanı Cebeci, kesintisiz olarak kooperatifin faal durumunda olduğunu söyleyerek, “Kırıkkale’de 3 bin 600 üyemiz var. Üyelerimiz 22 bin TL ise kredi kullandı. Kooperatifimize müracaat edenlere ise 3 gün içerisinde kredi veriyoruz” dedi.

MESLEK LİSESİ SANAYİ BÖLGESİNE YAPILIYOR

Son olarak OSB’yi ziyaret eden Kolat, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın tarafından verilen brifingi dinledi. Aydın, meslek liselerinin sanayi bölgelerinin içinde yer alması konusunda ciddi çalışmaların olduğunu, bu projenin gerçekleşmesiyle birlikte nitelikli işgücü sıkıntısının sona ereceğini söyleyerek, “Endüstri Meslek Liselerinin sanayi bölgelerine yapılması konusunda Başbakanımızın talimatları var.

Bu çok önemli bir projedir. Sanayi sektörü işgücü bulmakta sıkıntı yaşıyor. Bu gerçekleşirse öğrencilerimiz hemen yanı başında staj yapma imkanı bulacaklar”

BOŞ OLAN ARAZİLERİ GERÇEK
YATIRIMCILARA TAHSİS EDİYORUZ

Sektörel dağılımda mobilyanın ön plana çıktığını ifade eden Aydın, “Şu anda 59 işletmemiz 70 parselimiz var.

Tabi bunların arasında fazla parsel alanlar var. En büyük parselimiz 65 dönüm. Moda Life Mobilya Fabrikamıza tahsis ettiğimiz bir alan. Sektörsel dağılımda biraz mobilya ön plana çıkıyor. İmalat ve makine sektöründe 10’a yakın fabrikamız var. 14 yıldır hiç yatırım yapmamış firmalarımız vardı. Bu konuda çalışmalar yaparak boş olan arazileri gerçek yatırımcılara tahsis etti”

İŞ YAPAN İNSANA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMELİYİZ

Boş bulunan parseller hakkında açıklamalarda bulunan Kolat, tahsis edildiği halde yatırım yapılmayan araziler için çalışma yapılmasını isteyerek, “Devletimizin de amacı iş yapan insana her türlü desteği vermek ve yanında yer almaktır” dedi.

Brifingte OSB’de faaliyet gösteren firmalar hakkında tek tek bilgi alan Kolat, daha sonra OSB’De faaliyet gösteren Ankara Yem, Moda Life, Kale Kurşun Dönüşüm ve Melih Sucuk (Kamberoğulları) fabrikalarını gezerek incelemelerde bulundu. Kaynak: OSB önemli mesafeler kat etti