Haberler

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nin enerjisi güneşten elde edilecek

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB), enerjisi güneşten elde edilecek. Bu kapsamda 2015 yılından itibaren yapılan çalışmalar sonucu OSB’ye 600 adet fotovoltaik güneş paneli yerleştirilmiştir. Sistem sayesinde bölgedeki fabrikaların yıllık enerjilerinin 203,040 kwh’ı bu panellerden elde edilecek. Bin 961 metre alan üzerine kurulan sistemin maliyeti ise 592 bin 280 lira olmuştur.

Kırıkkale OSB tarafından güneş enerjisi santralinin açılışı gerçekleştirildi. OSB konferans salonunda gerçekleştirilen programa çok sayıda katılımcı yer aldı. Kurulan panelin bölgeye önemli bir katkı sağlayacağını ifade edilirken, saatte 150 kwh elektrik üreten 600 adet güneş enerji panelinin yıllık 203 bin kwh elektrik üreteceği ve 592 Bin 280 TL yapıldığı belirtildi.

Projenin enerji üretimi ile önemli katkılar sağlanacağını belirten OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın tarafından enerji sistemlerinin olumlu kullanılmasının amaçlandığı ifade edilmiştir. Bu projenin tüm firmalara örnek olması gerektiğine dikkat çeken Aydın, gelişmiş ülkelerin birçoğunun bu sistemi kullandığını ve bu konuda önemli çalışmalar yaptığını da hatırlatarak enerji altyapısının güçlendirilmesi için bin 961 metre alan üzerine kurulan ve 150 kw güce sahip 600 adet panelin yıllık 203 Bin 040 Kwh enerji üreteceğini de belirtti.